Cyklinowanie podłóg jest czynnością, którą z reguły wykonują profesjonaliści. Aby jednak nie zdawać się w stu procentach na doświadczenie wykonawcy, warto wiedzieć kilka podstawowych rzeczy.
Papiery ścierne:
Z reguły na podłogach poddawanych renowacji cyklinowanie rozpoczynamy papierem 36'. Oczywiście w przypadku kiedy są duże nierówności, deszczułki są mocno powykręcane, lub podłoga drewniana pokryta jest farbą, konieczne staje się rozpoczęcie cyklinowania od papieru 24'. W sytuacjach bardzo sporadycznych w razie konieczności, na przykład w przypadku zastosowania na parkiecie trudno ściągalnych żywic, nieodzownym będzie użycie papieru 16'. Stosowanie tak "grubych" papierów wpływa oczywiście na cenę usługi. Im papier jest bardziej gruboziarnisty, tym jest droższy, poza tym samą czynność cyklinowania wykonujemy wówczas więcej razy, przez co czas pracy zdecydowanie się wydłuża.
W przypadku nowo ułożonych parkietów, czy desek jeśli nie uległy one specjalnie działaniu wilgoci i stanowią naprawdę równą powierzchnię można rozpocząć szlifowanie od papieru 40'. W naszym przypadku zdecydowanie najczęściej rozpoczynamy cyklinowanie od papieru 36'. Następnie używamy papierów ściernych 60' i szpachlujemy szczeliny. Po wyschnięciu szpachli, ponownie cyklinujemy papierem 60' , a po nim przychodzi kolej na 100'. Więszkość cyklinujących we Wrocławiu fachowców stosuje właśnie taką metodę. Po zakończeniu cyklinowania warto jeszcze podłogę wygładzić stosując maszynę jednotarczową i siatki 150', 180' - w przypadku gdy podłoga ma być lakierowana. Kiedy wiemy, że podłoga będzie olejowana, naszym zdaniem lepiej nie stosować zbyt zagęszczonych siatek ze względu na możliwość zamknięcia "porów" drewna i utrudnioną penetrację oleju.
Podchodząc do tematu cyklinowania bardziej teoretycznie można stwierdzić, iż szlifowanie jest "odmianą obróbki skrawaniem". Ścierniwo, czyli ziarna materiału ściernego (ich krawędzie) w kontakcie z drewnem sprawiają, że skrawane są bardzo drobne wióry elementów drewnianych. Można wyróżnić tutaj fazę zgrubnego wyrównywania szlifowanego drewna i fazę szlifowania wygładzającego. Oczywiście obie fazy są równie istotne i właściwie jedna bez drugiej nie funkcjonują. W tym momencie muszę zaznaczyć, że zdarzało się nam oglądać efekty pracy niektórych cykliniarzy, którzy swoje szlifowanie kończyli na papierze 60', co czuć było w kontakcie dłoni z drewnem. Na szczęście takich sytuacji jest coraz mniej, a cykliniarze we Wrocławiu wykonują swoją pracę coraz lepiej.
Do szlifowania drewna używamy materiałów ściernych nasypowych. Są to potocznie nazywane "papiery" ścierne lub płótna ścierne. Jako nasyp wykorzystywane są ziarna bardzo twardych minerałów, które przyklejone zostały na odpowiednim nośniku, w formacie odpowiadającym konkretnej maszynie stosowanej do szlifowania. Ścierniwem są materiały syntetyczne, lub naturalne. Wśród syntetycznych należy wymienić elektrokorund i karborund, natomiast do naturalnych zaliczyć trzeba korund i szmergiel.
Niewątpliwie wśród parkieciarzy, których znamy największą popularnością cieszą papiery firmy SIA (135 lat tradycji), następnie należałoby wymienić markę Hermes i Deerfos. Coraz częściej w pracy parkieciarza wykorzystywane są papiery ceramiczne.
Maszyny:
Wśród maszyn zdecydowanym liderem jest firma Lagler, a najbardziej popularnym urządzeniem do szlifowanie tej marki jest Hummel.
Chemia:
Jeśli chodzi o produkty do klejenia, lakierowania, czy olejowania można chyba powiedzieć, że nie ma zdecydowanych liderów. W różnych rejonach naszego krajuj sprzedają się lepiej produkty innych firm. Zależy to od upodobań wykonawców, właściwości produktów, oraz oczywiście stosunku ceny do jakości. Naszym zdaniem najlepszymi produktami (rozpatrując też parametry i cenę) w poszczególnych kategoriach są:
Lakiery wodne:
Najlepszy lakier nawierzchniowy wodny dwukomponentowy: Berger-Seidle Aqua-Seal 2K-PU lub GreenStar, HartzLack APU 2
Polecalibyśmy dowiedzieć się więcej o naszym zdaniem najlepszym lakierze do podłóg drewnianych GreenStar
Najlepszy lakier nawierzchniowy wodny jednoskładnikowy: Berger-Seidle Aqua-Seal EcoGold.
Najlepszy lakier podkładowy wodny: Maximus Ecostarter
Lakiery chemiczne:
Najlepszy lakier nawierzchniowy chemiczny dwuskładnikowy: Berger-Seidle Uno
Najlepszy lakier nawierzchniowy chemiczny jednoskładnikowy: HartzLack Super Strong
Najlepszy lakier podkładowy chemiczny: Berger-Seidle L 81
Oleje do podłóg drewnianych:
Najlepszy olej do podłóg drewnianych: Maximus Lios Oil
Najlepszy olej wykańczający: Maximus Lios Fissativo
Najlepszy olej regeneracyjny: Maximus Talita
Środki pielęgnacyjne do podłóg drewnianych:
Pielęgnacja podłóg lakierowanych: Berger-Seidle L 93 Everclear
Pielęgnacja podłóg lakierowanych - właściwości antypoślizgowe Berger-Seidle L 93 Everclear Stop
Pielęgnacja podłóg olejowanych: Woca Natural Soap, Woca intensive wood Cleaner, Woca oil refresher
Wypełniacze szczelin:
Najlepszy chemiczny wypełniacz szczelin: Berger-Seidle Pafuki Super lub Maximu Fugen
Najlepszy wodny wypełniacz szczelin: Berger-Seidle Pafuki, Sigmavar Filler
Kleje do parkietu:
Najlepszy klej dwuskładnikowy epoksy-poliuretanowy Mapei Ultrabond P 902 2 K lub Maximus 501
Nalepszy klej dwuskładnikowy poliuretanowy: Berger-Seidle Berger Bond P2X, Wakol 215
Najlepszy Klej Silanowy: Deva DK MS
Bejce barwiące drewno:
Najlepsze bejce kolorowe (szczególnie kolor biały): Loba ProColor
Jaki wybrać środek do pielęgnacji podłóg drewnianych ? Warto posłuchać opinii osób, które używają sprawdzonych produktów i zajmują się podłogami zawodowo. My polecamy produkt, który sprzedawany jest już od 20 lat w niezmienionej doskonałej formule. W obiektach użyteczności publicznej typu sale giimnastyczne i wszelkich miejscach gdzie wymagana jest powierzchnia antypoślizgowa naszym zdaniem najlepiej sprawdza się płyn firmy Berger-Seidle Everclear 93 Stop spełniający warunki normy DIN 18032. W innych wypadkach szczególnie mieszkaniach i domach wystarczy zapewne ten sam płyn w standardowej wersji.
Warte polecenia sklepy z podłogami drewnianymi we Wrocławiu:
Centrum Podłogi Piotr Nonas w Domarze przy ulicy Braniborskiej 14 (poziom 0) (bardzo duży wybór parkietów, desek, listew)
Solidne Podłogi przy ulicy Jedności Narodowej 173 (duży wybór lakierów, olejów, środków do pielęgnacji)
Parkiety i deski warstwowe Wrocław